Nos, hogy mi is a vadász lovaglás?
Sokak számára beindul a fantáziájuk, hogy majd őzeket és további vadakat fogunk hajtani. :D Ezt az álmot lerombolva, nem erről szól a történet. Noha ebből indult.
Nézünk is egy kis történelmet és leírást, hogy mégis miről van szó.
Ezeket a vadászatokat már az őskorban is ismerték. A XII-XIII századból származik a legkorábbi írásos feljegyzésünk, amelyen
kutyákat is használtak a lovakkal együtt. A vadászat ezen formáját az 1100-as évek Angliájában kezdték majd később a XIX. században gróf Széchenyi István honosította meg Nagycenk környékén. Ezek a vadászatok a XX. század vége felé (1980-as évek) már csak sportnak és szórakozásnak szolgált.A kötelező etikettek, öltözetek és hagyományok már homályosulnak és a "merev" szabályokat egyre jobban kihágják.
Az elfogadott öltözet a csizma, fehér vagy világos lovaglónadrág, fehér ing, zakó, pálca és kobak.
De nézzük csak, hogy is néz ki a mai vadász lovaglás.
Két fajtát különböztethetünk meg: A cél azonban ugyanaz mind két esetben, a róka elkapása. Noha mielőtt bárki is rosszra gondolna, és futna az állat védőkhöz, megragadván az alkalmat és elmondanám, hogy a " róka" egy lovas aki a csapat előtt lovagol és vállán egy róka farokkal képviseli a ravasz állatot. :D
Lássuk a típusokat:
1. Falka vadászat.
Ezen a vadászaton, kutyák vezetik a lovasokat a szag után amelyet, a"róka" a lova oldalára helyezett tartályból csöpögteti azt a szagos folyadékot amin a kutyák követik.
2. Vadász lovaglás
Itt nincsenek kutyák csak lovasok és a "róka" .
A többi része a lovaglásnak ugyanaz, nincs különbség.
Egy vadász lovaglás forgató könyve:
amelyeken a lovasok barátai utaznak, és figyelik kedvenceiket. A túra alkalmával többször megáll a csapat, hogy pihenjen, és fél úton még egy kiadós piknikre is sor kerül. Az lovaglás során találkoznak a lovasok mint , természetes akadályokkal
( kidőlt fa, árok, patak,.. stb) mint, épített, mesterséges akadályokkal amelyeket vagy át kell ugrani vagy meg kell oldani. Éppen ezért a lovaglás elég kemény fizikai állapotot igényel, és nem utolsó sorban jó lovas tudást. A csapatot kísérik tapasztalt lovasok is ( Pikeur), akik figyelik, hogy mit hibázik a vendég lovas. Ezeket jegyzi és az esti vacsorán majd számon kérik a bűnöst. A lovaglás zárása képen dől el, hogy ki lesz a következő évi róka. Ez történhet egy befutó rendezésével, amikor az adott réten leggyorsabban végig vágtázó lovas nyer, vagy a másik lehetőség mikor a "rókát"
szabadon lehet űzni és a róka farok letépésével megszerezni a dicsőséget. Majd ezután egy rövid pihenő és vissza sétál a csapat az istállóhoz, hogy lenyergeljék lovaikat és az istállóba köthessék őket pihenni, mert megérdemlik egy ilyen fárasztó nap után. De a lovasoknak most jön még csak a szórakozás, az esti vacsora és bál alkalmával. Ezen rendezvényen mindenki a napi lovas ruháját és felszerelését viseli, tartja magánál. A vacsora után jön a hibák összesítése, amit a "Pikeurök" megmondtak a vadász mesternek, hogy kiszabhassa a vicces , játékos büntetést a hibázó lovasokra. Majd ezt követi az AVATÁS. Ez azt jelenti, aki még nem vett részt előzőleg ilyen rendezvényen, az most avatásra kerül. Mely során finoman, minden avatott vendég ráüt az újonc fenekére egyet, a saját pálcájával. Ezt befejezvén következhet a hajnalig tartó szórakozás.
Akinek elnyert tetszését, illetve kedvet kapott a vadász lovagláshoz, Őt szeretettel várjuk szeptember végén október elején egy vadász lovaglásra a Tapolcai-medencében.
Kíváncsian várom az eseményt.
VálaszTörlésüdv
Augusztin László