Mely szerint éljen az erőszak mentes és természetes lovaglás( pl: Parelli módszer) Ez egy kicsit sántít nekem, mert ha elemezzük ezeket a szavakat, bizony ezen irányvonal képviselői igen csak nagy bajban lesznek
Kezdésnek talán soroljuk fel a jelen korban ismert lovaglási irány vonalakat:
1. Angol stílus
2. Western stílus
3. Parelli módszer
Ezeket tudnám most röviden felsorolni a témához, és nem akarok itt belemélyedni a különféle szak ágakba. A sorrendet úgy érzem a lehető legjobban találtam el ,hiszen mindegyik irány az előzőből alakult ki.
Kezdeném talán sorba:
1. Angol stílus ma már szinte a legelterjedtebb lovaglási módszer, amelyben háromféle kis szak ágat találhatunk:
a, Díj lovaglás
b, Díj ugratás
c, Lovas tusa amely magában foglalja az előző két ágat és kiegészíti még egy terep számmal is.
Ezen alpontok mindegyike más lovat és más lovast illetőleg más felfogást igényel. Az alpontok váltásával a ló felszerelései is változnak, ide értve a nyereg kialakítását,a kantár szerkezet és zabla könnyítését... stb.
Viszont ami minden egyes stílusnál nagyon fontos és a későbbiekben is kelleni fog, az idomító munka, amely mindegyik szak ágnál elengedhetetlen. Ezen stílus a legközkedveltebb a laikus ember számára is.
2. Western stílus illetve lovaglás úgy gondolom egy reform
lovaglás, amely mindennapi állat tartói munka során alakult ki. Ugye tudni kell, hogy ez az irányvonal a spanyol telepesektől indult. Az egész Amerikában született. Utalva a munkára, az emberek a lovakkal való marha pásztor élet során egyfajta " munka lovakat" alkottak és új nyerget. Amelyet megfigyelve a Western nyereg egy erre célra tökéletesen kifejlesztett munka nyereg a marhák befogására, nagy távolságok lovaglására, valamint a lovak kényelmesebb munkájára. Mára szinte egybefolyik az angol lovaglással a western alap idomítás is. Hiszen mind két irányban szereplő lovak ugyanazon segítségre kell hogy dolgozzanak. Ezeket olvashatjuk újságokban,riportokban, neten, hogy a külön stílust képviselő edzők, milyen sikerekkel próbálják ki magukat a másik irányvonalon.
A jó öreg Parelli bácsi |
3. Parelli módszer. Igazából talán még Monty Roberts nevét említhetnénk meg, csak , hogy kerek legyen a történetünk. Mind ketten egy új vonalat hoztak létre ami sikerült is. De ne felejtsük szem előtt, hogy ők is anno western stílusban lovagoltak, ZABLA volt a ló szájában és pályafutásuk során ki tudja, hogy milyen durva dolgot követtek el, hogy lovuk leszokjon egy rossz szokásáról, vagy jobban dolgozzon,...stb. Teljesen nem ítélném el ezt az irányt mivel vannak jó húzásai is, mint például, hogy segítsünk a lónak megszokni a ló szállítót. Ezen felül a lovas része egy cirkuszi show csak.... Vannak ismerőseim ezen stílusban és nem igazán értem őket néha, viszont amíg saját lovával és a saját szabadidejével játszik addig nem gond, csak NE BOLONDÍTSUNK másokat!
És most egy kis szemre hányás ezen irányelv ellen:
Sokan ugrálnak örömükben egy Parelli kötőfék láttán,de sajnos ez nem minden. Parelli módszer nagyon jól mutat a karámban vagy a füves, lekerített téren, de itt kifújt, terepre már nem nagyon mer kimenni senki egyedül vagy párban, Parelli kötőfékkel a ló fején.
Hortobágyi csikós generáció |
Olyan dolgokat mutatnak be amit anno, 50-60 éve a Hortobágyi csikós is tudott a lovával, pedig Ő nem volt suttogó, csak a nap 24 óráját a lovával töltötte és kiismerték egymást. Ezt a mai rohanó világban nehezen valósítod meg. Továbbá a bohócságot mi is megcsináltuk 15 éve, hogy egy kötőfékkel bevágtáztunk a karámból...de nem voltunk suttogók. Erőszak mentes és természetes lovaglás...:D Természetes, hogy lehet a lovaglás? Szerintem egyik ló sem nyereggel a hátán születik. Erőszak mentesség :) Ezen téma a másik melyen elmosolyodom....gyakran halljuk a TV-ben, médiában, hogy megharapta a lova, halálra rúgta a lova...stb. Miért van ez? Mert nem tisztel a ló, ez nem azt jelenti, hogy agyon kell verni de rögtön büntetés nem maradhat el. A kölcsönös tisztelet mindegyik stílusban nélkülözhetetlen. Anélkül a lovad nem csinál majd semmit. Igazából Monty Roberts is nagy suttogónak tartja
Béklyóval |
magát, de akkor miért írja le a könyvében, hogy a rúgós lónak béklyót tesz a lábára a leszokás céljából. Egyre figyeljen oda mindenki, ezek nem kutyák, vagy macskák, itt a játék során az ember élete lehet a tét, egy hiba vagy egy rossz stílus választás miatt.
Bocsánat ha valakit megbántottam, csak ez volt a történetről a véleményem és aki gondolkozik rajt, hogy belépjen ilyen Parelli körbe, előtte az öreg lovasok véleményét kérje ki. DE ne csak egy emberét hanem legalább 5-öt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése